Naturalne barwniki

 

Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób dawniej, a pewnie nawet jeszcze pięćdziesiąt lat temu uzyskiwano np. kolorowe ubrania czy też farbowano pisanki? Możliwości było wiele, ale każda z nich ma wspólną podstawę: rośliny – to one nadawały kolor nie tylko ubraniom, ale były również wykorzystywane do farbowania np. wełny, a dzisiaj nawet jedzenia – współcześnie głównie kremów do ciast.  

Teraz, gdy praktycznie w każdym sklepie są dostępne barwniki spożywcze, czyli chemiczne dodatki do żywności nadające jej kolor, które można również stosować do barwienia innych rzeczy, raczej nie używa się stosowanych niegdyś do tego samego celu roślin.

Jednakże jeśli chcesz stworzyć jedyne w swym rodzaju, naturalnie farbowane np. koszulki, czy też pofarbować pisanki na Wielkanoc, albo mieć kolorowy krem do ciasta, to poniżej zamieszczam listę wybranych roślin, których używały nasze babcie, aby uzyskać kolorowe barwniki. 
 
Czerwona kapusta

Czerwona kapusta nadaje ubraniom fioletowy kolor. Wystarczy ją poszatkować i wydusić, aby uzyskać barwiący sok.


Buraki  

Buraki po ugotowaniu dają intensywnie bordowy kolor. Do zabarwienia spożywczych rzeczy można dodać sok z surowego buraka.



Herbata  

Aby uzyskać intensywny brązowy kolor, wystarczy zaparzyć bardzo mocną herbatę .



Cebula  

Cebula farbuje materiały na żółto, aby uzyskać ten kolor należy zagotować jej łupiny.
Tak przygotowanego barwnika używa się również do farbowania pisanek. 
 

Zielone żyto                  

Gdy ugotujemy niedojrzałe zielone żyto to uzyskamy kolor zielony.



Kora dębu 

Tak samo jak przy poprzednich roślinach, korę dębu wystarczy zagotować, aby uzyskać brązowy kolor.


Kurkuma 

Kurkuma daje bardzo intensywny, ciepły żółty kolor i aby go uzyskać wystarczy ją zetrzeć i pozyskany proszek wsypać do ciepłej wody.


Szpinak

Po wyciśnięciu szpinaku uzyskujemy sok – zielony barwnik, który współcześnie używany jest do barwienia kremów do ciast.


Pamiętaj, żeby utrzymać intensywny kolor barwionych rzeczy i by się lepiej trzymał należy do kolorowego soku czy też wywaru dodać odrobinę octu. 

Opracowała Alicja Pacek  


Komentarze

Popularne posty