Demoniczne lekarki

Gdy zastanowimy siÄ™ nad tym, kogo możemy okreÅ›lić mianem demonicznych lekarek, na myÅ›l przychodzi nam jakaÅ› wiedźma, czarownica. To istota zajmujÄ…ca siÄ™ magiÄ… i majÄ…ca do czynienia ze zÅ‚ymi mocami. W Å›wiecie bajek i czarów, wiedźma przedstawiana jest jako brzydka kobieta z dÅ‚ugim nosem, licznymi brodawkami i szczerbatym, podstÄ™pnym uÅ›miechem. Jej nieodÅ‚Ä…cznym towarzyszem życia jest czarny kot. A mieszkanie to maÅ‚a chatka, o którÄ… oparta jest latajÄ…ca miotÅ‚a. Najczęściej te postacie zajmujÄ… siÄ™ magiÄ… i przygotowywaniem zioÅ‚owych mikstur, które rzucajÄ… urok, ale i mogÄ… uleczyć każdÄ… chorobÄ™.  

SÅ‚owo „wiedźma” pochodzi od staroruskiego „wiedma”, co oznacza „ta, która wie”. Wiedźmami bardzo czÄ™sto nazywane byÅ‚y kobiety, które paraÅ‚y siÄ™ zielarstwem. ZnaÅ‚y one rożne gatunki ziół i ich wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci lecznicze. Wiedza  na ten temat przekazywana byÅ‚a z pokolenia na pokolenie od matki lub babki, które też zajmowaÅ‚y siÄ™ zioÅ‚olecznictwem. 

Domy tych kobiet peÅ‚ne byÅ‚y pÄ™czków różnych ziół, które zbieraÅ‚y  w lasach i na Å‚Ä…kach. Gdy zaÅ› musiaÅ‚y uzupeÅ‚nić swoje zapasy, zabieraÅ‚y ze sobÄ… maÅ‚y nożyk oraz koszyk i wychodziÅ‚y nocÄ… na Å‚Ä…kÄ™ nazbierać ziół. Tymi, które najczęściej trafiaÅ‚y do ich koszyczków byÅ‚y:

Mniszek pospolity

Zastosowanie lecznicze:

Mniszek działa na organizm wzmacniająco, oczyszczająco, odtruwająco oraz poprawia przemianę materii. Najczęściej stosuje się go w leczeniu chorób wątroby. Ponadto, jego kwiaty wspomagają leczenie chorób górnych dróg oddechowych, a z liści można zrobić np. sałatkę.

Zastosowanie magiczne:  
 
Wierzono, że mniszek potrafi wypÄ™dzić z czÅ‚owieka zÅ‚e duchy.   

 

 

Pokrzywa zwyczajna

Zastosowanie lecznicze:

Pokrzywa ma wiele wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, m.in. odżywcze, regenerujÄ…ce i wzmacniajÄ…ce. Przede wszystkim poprawia ona trawienie oraz dziaÅ‚a krwiotwórczo. Dodatkowo zapobiega wypadaniu i przetÅ‚uszczaniu siÄ™  wÅ‚osów.

Zastosowanie magiczne:

Aby uchronić pola przed urokami w ziemię wsadzano łodygi pokrzywy.

 

Rumianek pospolity

Zastosowanie lecznicze:

Rumianek wspomaga prace jelit, pobudza trawienie oraz działa przeciwbólowo. Najbardziej znany jest z właściwości uspokajających. Dodatkowo pomaga on w dolegliwościach kobiecych.

Zastosowanie magiczne:

Aby ochronić dom, rodzinę wtykano rumianek w strzechy i ściany na święto św. Jana (24 czerwca).

Lipa drobnolistna i szerokolistna

Zastosowanie lecznicze:

Lipa najczęściej stosowana jest w zwalczaniu chorób układu oddechowego. Działa też uspokajająco. Leczy się nią zaburzenia trawienia oraz stosowana jest w chorobach metabolicznych i miażdżycy.

Zastosowanie magiczne:

Wierzono, że lipa ma właściwości chroniące przed urokami, czarami i złymi duchami, dlatego sadzono ją wokół cmentarzy i przy kościołach.

Majeranek ogrodowy

Zastosowanie lecznicze:

Majeranek poprawia trawienie, pobudza czynności żołądka oraz zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach. Dodatkowo maści majerankowe pozwalają udrożnić zatkany nos. Można go użyć również w przypadku trudno gojących się ran.

Zastosowanie magiczne:

Majeranek był używany do sporządzania naparów miłosnych, aby wzniecić wygasłe uczucia.

 

Tymianek pospolity

Zastosowanie lecznicze:

Tymianek stymuluje pracę układu pokarmowego, wzmacnia serce i układ nerwowy. Ponadto działa bakteriobójczo, grzybobójczo i przeciwzapalnie.

Zastosowanie magiczne:

Wierzono, że noszony w woreczku przy sobie, ma moc uzdrawiania, a wkładany pod poduszkę powoduje, że będziemy zdrowo spali.

 

Źródła:

http://swiat.czarownicy.com/zdrowie/ziola-przyprawy-i-rosliny-lecznicze/

http://czarownice.com/ziola-i-czarownice-czyli-krotka-historia-zielarstwa/

https://www.cebulkikwiatowe.pl/lipa-wierzenia-mity-basnie/

https://www.ezoliniawrozby.com/czytelnia/magiczne-ziola.-magia-ludowa

Komentarze

Popularne posty