„Rozkwitały pąki białych róż... "- 11 listopada

Dziś 11 listopada - obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji wspominamy bohaterów, którzy oddali życie za wolną Polskę. Dzięki nim młodzi ludzie tacy jak my mogą cieszyć się życiem, realizować plany i spełniać marzenia.
Często w pieśniach patriotycznych możemy dostrzec symbolikę kwiatów:
„Róża czerwono, biało kwitnie bez... “
„Rozkwitały pąki białych róż... “
„Czerwone maki na Monte Cassino... “

Niewątpliwie te dwa kolory - biel oraz czerwień - mają symbolizować Polskę i przypominać kolory flagi narodowej, jednak same w sobie też mają ogromne znaczenie.

Róże, jako jeden z najpopularniejszych kwiatów posiada całą gamę znaczeń. Wyniosła się ponad inne kwiaty i poza znaczeniem florystycznym czy estetycznym niesie ze sobą najczęściej jakieś przesłanie. Obecna od wieków w kulturze, literaturze, malarstwie, heraldyce w sytuacjach dla ludzi ważnych i wyjątkowych, a nawet w religii. Czerwone róże często symbolizują miłość, w kontekście patriotycznym do ojczyzny. Również krew poległych w walce, ich istnienia które odkupiły wolność przyszłych pokoleń. Białe róże często nazywane są "kwiatami niosącymi światłość", symbolizują czystość, cnotę i poświęcenie.

Maki w swojej symbolice zawierają wiele sprzeczności, na Zachodzie związane ze śmiercią, pamięcią i pocieszeniem. Na Wschodzie symbolizuje sukces i miłość. Specjalne okazje właśnie dla wiązanek z tych kwiatów to pogrzeby i nabożeństwa żałobne, zwłaszcza dla weteranów lub żołnierzy, którzy odeszli podczas służby.
 


To niesamowite ile szacunku i pamięci można okazać najzwyklejszą wiązanką w tym szczególnym dniu. 

Komentarze

Popularne posty