Rośliny wampiry

Wampiry, upiory wysysające krew ze swoich ofiar. Ale czy wiedzieliście że Hrabiego Draculę można też spotkać w świecie roślin? I nie są tylko legendy! Osobniki z królestwa planta czerpiące sole mineralne i wodę od swoich żywicieli, jednak żyjące samodzielnie. 

Brzmi strasznie? Spokojnie, takiego małego wampirka wieszasz nad drzwiami co roku w wigilię. Chodzi o rośliny półpasożytnicze. Są to rośliny które posiadają chlorofil, więc mogą przeprowadzać proces fotosyntezy, a z organizmów żywicieli pobierają potrzebne do życia wodę i sole mineralne. Korzenie u takich roślin pełnią funkcję stabilizującą, w nikłym stopniu same pobierają wodę i sole mineralne oraz są "nośnikiem" ssawek (haustorii), za pomocą których przywierają do rośliny - gospodarza.


Są też całkiem niezłymi przedsiębiorcami, ponieważ nie doprowadzają do śmierci gospoda aby mogły żyć jak najdłużej. Pszeniec różowy Melampyrum arvense - rośnie na podłożu zasobnym w węgiel wapnia, w ciepłolubnych murawach, na miedzach, przydrożach, a także jako chwast wśród zbóż.

 
Świetlik łąkowy Euphrsia rostkoviana - występuje na łąkach, torfowiskach, w rowach i zaroślach. Jest wykorzystywany w medycynie. Używa się go głównie przy alergicznym lub bakterynym zapaleniu spojówek.
Pszeniec gajowy Melampyrum nemorosum - dośc często spotkany na całym niżu i niższych położeniach górskich. Ze względu na ubarwienie tej rośliny (żółte kwiaty i fioletowe przysadki) nazywana jest też "dzień i noc".  Roślina trująca. Tak jak wszystkie wymienione tu gatunki za pomocą przyssawek czerpie od roślin żywicielskich sole mineralne i wodę.

Komentarze

Popularne posty