Rośliny dla rozkojarzonych

W naszym poprzednim artykule porozmawialiśmy o roślinach na dobrą pamięć. Ale na co jest nam dobra pamięć, jeżeli nie możemy się na czymkolwiek skupić? Nie ważne jak dobrą mamy pamięć, jeżeli jesteśmy rozkojarzeni możemy źle odczytać lub zinterpretować dane nam informacje. Dobra koncentracja razem z pamięcią są kluczem w osiąganiu dobrych wyników w nauce, ale pomagają również w biznesie a nawet życiu codziennym. Właśnie dlatego przychodzimy do was z garstką przydatnych informacji o roślinach, które mają właściwości zwiększające koncentrację, wraz z kilkoma pozytywnymi efektami na samopoczucie.

Z częścią tych roślin spotykamy się na co dzień, a niektóre z nich nadal nie są znane przez wiele osób.

Ashwagandha

Znany również jako żeń-szeń indyjski lub witania ospała. Jest adaptogenem - substancją ułatwiającą przystosowanie się organizmu do niekorzystnych warunków środowiskowych - zyskującym na popularności. Poleca się go osobom, które narażone są na stres oraz osobom cierpiącym z na depresję. Dzięki swoim właściwościom wyciszających pomaga przejrzyście myśleć i zapewnia klarowność umysłu. Wspiera również funkcjonowanie tarczycy, wspomaga regeneracje mózgu, koncentrację, ułatwia zasypianie oraz minimalizuje skutki stresu. 

Ashwagandha (żeń-szeń indyjski) – w czym może Ci pomóc? Jak działa i kiedy  brać?

Świerzbiec właściwy

Roślina ta jest perfekcyjna dla osób przemęczonych, pod ciągłym stresem i walczących ze złym samopoczuciem. Podobnie do żeń-szenia indyjskiego, poprawia on koncentrację i zapewnia poczucie spokoju. Świerzbowiec znany jest już od dawna. Zawiera L-DOPA, czyli prekursor dopaminy. Poprawia nastrój, ogólne samopoczucie oraz pracę mózgu.  

Świerzbiec właściwy – lek na Parkinsona? - Medycyna naturalna - Polki.pl

Różeniec górski

Wyciąg z tej rośliny jest skuteczny w utrzymaniu odpowiedniego zdrowia psychicznego, łagodzi niepokój i podnosi odporność na stres. Według testów klinicznych substancje czynne, zawarte w Różeńcu jak np.: pochodne kwasu cynamonowego i terozolu - rozawina, rozaryna, rozyna i salidrozyc - zmniejszają stężenie kortyzolu, czyli hormonu stresu i utrzymują odpowiedni poziom substancji chemicznych w mózgu odpowiadające za nastrój, funkcje poznawcze, pamięć, a szczególnie koncentrację. Jest on polecany w okresach intensywnej pracy umysłowej i okresie jesienno-zimowym, podczas którego nie występuje duża ilość słońca, co często prowadzi do pogorszenia samopoczucia wielu osób.

Tabletki na uspokojenie • Różeniec górski • Rhodiola-Intercell® 

Miłorząb japoński


Jest to roślina wywodząca się z Azji. Glikozydy flawonowe zawarte w jego liściach poprawiają funkcje poznawcze m.in. koncentracje uwagi, spostrzeganie i abstrahowanie oraz mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, a nawet zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów, cukrzycy, miażdżycy i udarów mózgu.Ponadto zmniejsza niedokrwienie mózgu, wpływa na utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu. Popularna jest również herbata z miłorząba, która może usuwać obrzęk i rozszerzać naczynia krwionośne. Jej picie zaleca się osobom z depresją, zaburzeniami koncentracji i pamięci. Jest również znany z łagodzenia objawów menopauzy. Wykazano również, iż Miłorząb Japoński przeciwdziała również śmierci komórek układu nerwowego.


Ogrody - projektowanie ogrodów: drzewa, krzewy, rośliny, kwiaty, aranżacje  ogrodów

Chociaż miłorząb japoński posiada tyle pozytywnych właściwości, powinien być on przyjmowany z ostrożnością, ponieważ może prowadzić do niekontrolowanego krwawienia, a nawet stanów przedzawałowych i zawałów serca. A więc osoby cierpiące na choroby krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed stosowaniem miłorząbu.



Gotu kola

Znana również jako wąkrotka azjatycka pochodząca z Dalekiego Wschodu. Roślinę tą wykorzystywano w medycynie od wieków. Poprawia ona koncentrację, a dodatkowo znajduje się w niej m.in. magnez, flawonoidy oraz witaminy A, K, C, E. Poza poprawą koncentracji, do jej właściwości zalicza się również łagodzenie skutków stresu, regeneracja oparzeń, poprawa krążenia oraz wspieranie i przywracanie równowagi układu nerwowego. Gotu kolę można stosować wewnętrznie - napary, wyciągi, proszki - lub zewnętrznie - przemywanie, okłady. W przypadku stosowania wewnętrznego świetnie wpływa na pracę mózgu. Często wykorzystywane jest przez pracowników umysłowych i studentów. Napar z gotu koli wycisza, a umysł lepiej przyswaja wiedzę. W formie zewnętrznej zioło może być wykorzystywane w formie okładów na poparzenia lub podrażnioną skórę.

Tak jak miłorząb japoński, gotu kolę również powinno się przyjmować w rozsądnych dawkach. Jej przedawkowanie może skutkować w wysypce, senności, nudności, zawrotów głowy, zaburzenia ruchu oraz krwawienia. Nie zaleca się stosowanie gotu koli przez osoby z niedociśnieniem i kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Gotu Kola ekstrakt 20% | Centella asiatica - sklep z suplementami Swiss  Herbal

Źródła:

https://www.grinday.com/blog/pamiec-i-koncentracja/najlepsze-rosliny-wspomagajace-pamiec-i-koncentracje/

https://www.grinday.com/blog/pamiec-i-koncentracja/rosliny-najlepiej-wplywajace-na-koncentracje/

https://www.medme.pl/artykuly/milorzab-japonski-wlasciwosci-przeciwwskazania-dzialanie,67603.html

https://portal.abczdrowie.pl/gotu-kola-wlasciwosci-zastosowanie-dawkowanie-cena

Komentarze

Popularne posty